MALOKARPATSKÝ DIAĽKOPLAZ

február 2012

Ročník 21.   2 / 261

V tomto čísle nájdete:

Trnavská stovka - Memoriál Petra Minárika (úvod do verejnej diskusie)
Vrcholová kniha Ostrá 2011
SKLADIA, dňa 10. 12. 2011 vraj posledný ročník
Spravodajstvo trnavských turistov
   Zimný prechod Považským Inovcom
   Premietanie fotiek z turistických ciest
   Výstup na Klenovú
   Prechod Čiernou skalou
Medzinárodný týždeň turistiky na Valašsku (8. - 16. 7. 2011)
Jede Kudrna okolo Brna (23. - 25. 9. 2011)
Zrnká múdrosti slávnych 7
Turistické pozvánky:
   
Výstup na SALAŠKY - 18. 2. 2011
   Pochod platcov dane - 25. 2. 2012
   Predjarný prechod hrebeňom Veterlína - 3. 3. 2012
Kalendár - marec 2012


Trnavská stovka - Memoriál Petra Minárika
Návrh čitateľa a turistu do verejnej diskusie

Môj návrh: Vo svojom liste by som sa s Vami veľmi rád podelil o svoje pocity, ktoré ma trápia už skoro dva roky. Som veľký fanúšik turistky, Malých Karpát a diaľkoplaza. Niekoľkokrát som absolvoval T-100, neskromne sa priznám, že raz až do Trenčína. Neskôr som zabezpečoval spolu s priateľkou Katkou kontrolu na Čermákovej lúke. Teraz sa bojím, že táto akcia pre mňa stratila svoj význam z dôvodu predčasného a veľmi nečakaného odchodu Petra Minárika (česť jeho pamiatke) do turistického neba. Nechcem sypať soľ do starých rán, ale bol to pre mňa taký neuveriteľný šok, keď som sa dozvedel o jeho smrti práve z tohto časopisu. Pred jeho poslednou stovkou som mu volal, aby si zabezpečil kontrolu na Čermáčke, lebo tento rok idem určite šlapať a som nepodplatiteľný. Tak aj bolo. Ráno sme sa stretli na štarte v Bratislave. Peťo si ma ešte odfotil, a to bolo naše posledné stretnutie. Pochod som skončil na Bukovej. Povedal som si, že to skúsim zase o rok. Keby som len tušil, že už nikdy neuvidím svojho kamaráta z prednádražia, do cieľa by som sa hoci aj doplazil.

Teraz trochu súčasnosti. Som veľmi rád, že T-100 existuje aj naďalej. Ale rád spomínam aj na ostatné skvelé pochody, Botocross, Kade nás nohy ešte neviedli alebo pochod Skladia, každý bol jedinečný svojou atmosférou. No to, či sa spomedzi jej súčasných a budúcich organizátorov nájde niekto, kto sa svojou komunikatívnosťou, humorom, ľudským prístupom k starým matadorom alebo k úplným nováčikom na diaľkových pochodoch Petrovi vyrovná, ukáže až čas. Myslím, že odbornosťou a znalosťami Malých Karpát určite áno, lebo viem, že napríklad v turistickej organizácii TJ Tesla Bratislava je veľa skúsených pánov, ktorí sa turistike venujú dlhé roky. Vlastne po Petrovej smrti spolu s pánom Chrapčiakom prevzali grant nad T-100, za čo im patrí veľké poďakovanie od nás všetkých.

A teraz hlavný dôvod môjho listu. Podľa mňa by bolo dobrou vecou pomenovať tento najväčší slovenský diaľkový pochod ako Memoriál Petra Minárika. Viem, je kríza, ale snáď to nie je až tak technicky a finančne náročné. Ktovie, možno môj nápad nezapadne prachom. V predchádzajúcich riadkoch som vyjadril svoje názory a ak sa s nimi stotožní ešte aspoň jeden človek, budem veľmi rád. Ďakujem.

7. februára 2012, Trnava, Juraj Petráš

 

Vrcholová kniha Ostrá 2011

Tak ako po iné roky, aj teraz sme sa zišli v prvú októbrovú sobotu, t. j. 1. 10. 2011 na vrchole Ostrej pri výmene vrcholovej knihy.

Podľa záznamov v tejto knihe vystúpilo na vrchol Ostrej za posledný rok 2709 turistov jedenástich národností v takomto zastúpení:

  SK CZ PL D N H GB E F NL IL
október 272 8 5 4 2            
november 108 1 17                
december 26                    
január 37                    
február 49                    
marec 58                    
apríl 223 7 2     4 1        
máj 276 4 4 1   4          
jún 340 5 4     21 1 1      
júl 260 17 20     1 2   1    
august 388 56 8 6     4     4  
september 429 18 8       1       1
  2 466 116 68 11 2 30 9 1 1 4 1

Zopár perličiek od milovníkov prírody:

11.10.2010
Krásne počasie – nádherné výhľady a slniečko. Keď dvaja chcú, vždy sa dá vrchol dosiahnuť. Tu sa nám to podarilo na 100 %. Silvia a Peter, Prievidza

12.10.2010
Po dôslednej rekognoskácii terénu sme naďabili na nádherný kopček Ostrej. My dvaja páni učitelia z Martina pozdravujeme za nádherného počasia nádhery nášho Turca.

23.10.2010
Táto príroda je na onániu. Maťo

12.3.2011
Výstup bol namáhavý, ale nádhera, ktorá nás tu čakala, stála za to. I + M, Zvolen

31.3.2011
Turisti zo Žiliny tu našli poklad Turca. Nádherné výhľady a úžasný pokoj, ktorý nám poskytla matka príroda. Tomáš + Katka + Peťo

16.4.2011
Dobíjame energiu na našich prekrásnych horách. Hory, hory, ste náš život. “TO DALTON”, Martin

25.4.2011
Najlepšie spoznám seba na hore blízko neba a pritom stretnem teba.

14.5.2011
Po prvýkrát v živote rodák z MT videl na vlastné oči Turiec z Ostrej. Neopakovateľné!!! Gabo

26.5.2011
Konečne vieme, prečo nám Maďari závidia Slovensko. 4 z Handlovej

29.5.2011
Krásne počasie, nádherný výhľad. Ostrá nás prekvapila svojou nádherou. Určite aj nabudúce. Zuzka a Tomáš, Teplice

8.6.2011
Vetrisko je poriadny, výhľad parádny, vidíme náš domov, konečne bez Rómov. I + P

11.6.2011
Na Ostrú sme vyšli hravo, slniečko nás privítalo. Bolo krásne, bolo naj, bolo vidieť Turiec – kraj. Ivana a Robko

9.7.2011
Je tu krásne. Osedlali sme dvoch kamzíkov a boli sme tu za 15 min. Počasie nemá chybu. Pišta a Lili

9.8.2011
Tož máte to tu krásné vápencové “bralá”. A ten výhled – úžasné. B + H, Zlín

12.8.2011
Konečne sme vyšli na Ostrú. Nádherný výhľad (vyšla som na ostro). Katka

13.8.2011
S božou pomocou sme zdolali túto Ostrú. Bola ostrejšia ako príborový nožík. Renáta a Mário

22.8.2011
Ostrá je naozaj “ostrá”, ale takúto nádheru som dávno nezažila. Aké úžasné sú Tvoje diela, Pane. Kaťa a Rasťo

21.8.2011
Po vzhliadnutí výhľadu z Ostrej a Tlstej sa dobrovoľne vzdávame sexu ako pôžitku. Maja, Kika, Juro, Lubo – Púchov

22.8.2011
Toto je lepšie ako orgazmus. Dobrý deň

10.9.2011
Miško a Žanetka zdolali Ostrú. Ale už sa tešia na večer, rýchlo posexovať a spať. (Žanetka s rýchlym sexom nesúhlasí, ale teší sa)

11.9.2011
Tento rok je to už asi posledný vrchol. Myslím ten na kopci. Hanka a Vlado

16.9.2011
Prežili sme vysokohorský orgazmus. Vyšli sme až na vrchol. Prídeme zas, veď nie je nad prežiť vrchol spolu. Rudo a Dada

23.9.2011
Po práci padne takýto výlet vhod. Bol som tu dávno, ale až keď som sem prišiel teraz, čudujem sa, prečo sem nechodím častejšie. Nádherný kopec. Andrej a Jana

24.9.2011
Krásne, fomózne... načo slová, srdiečko plesá. Ďakujem za nádherný deň a úžasné výhľady. Je radosť žiť v tejto nádhernej krajine. Ivan

Z vrcholovej knihy vybral Peter Viselka

 

SKLADIA, dňa 10.12.2011
(vraj posledný ročník)

Všetci turisti a diaľkári sa tešili, ako každý rok, na záver turistickej sezóny, kde sa pod vedením Štefana Sládečka koná zaujímavý pochod a vždy niečo vymyslí na poslednú chvíľu alebo nás informuje na Barbore, v rôznych tajničkách. Mnohí často nepochodujú u našich susedov, a tak to bolo aj spestrenie celoročného programu.

Ráno sme sa stretli na zastávke autobusových spojov, do Hainburgu. Aj tí, čo dobiehali, stihli si zakúpiť lístok u šoféra. Cesta ubehla rýchlo a už sme vystupovali na námestí. Bola nás riadna kopa a Štefan zavelil, smer najbližšia starobylá, už rekonštruovaná brána. Za ňou sme sa snažili, na zeleného panáka, prejsť cez cestu, ale ten nie a nie sa zjaviť. Tak sme po skupinkách prebiehali, až sme sa zišli na druhej strane. Stúpali sme prudko do kopca, až sme sa dostali na odbočku, ku výstupu na zrúcaninu Schlossberg, zo zadnej strany. Dá sa tu vyjsť rýchlejšie, až pred vstupné nádvorie, a je tu dobrý výhľad smerom na Dunaj a celé jeho okolie. Potom po prehliadke zrúcaniny a zachovalej veže sme vystúpili na druhú stranu, kde bolo vidieť Hundsheimer Berg a jeho okolie s výstupovou trasou. Potom sme napäto očakávali ďalší postup. Domnievali sme sa, že pôjdeme práve na tento vrch a skúsime vyhľadať zo sedla cestu po hrebeni a po cestičkách nad vinohradmi, cez Die Aussichtsreichen Drei sa dostať zo západu ku výstupovej trase na rozhľadňu Königswarte. Štefan sa ale neoblomne vybral ku zostupu a hneď pod zrúcaninou sme zamierili na východ a pomaličky, veľa po schodoch, zostúpili pohodlnou trasou, až ku prednej bráne Hainburgu. Odtiaľto sme prešli vedľa kúpaliska do lesíka a pekným serpentínovitým výstupom až ku skalám a hore na vrchol Braunsberg. Aj tu boli pekné výhľady do diaľav, mnohí fotili a zastavili sme sa aj pri spomienkovej skale “Karpatských Nemcov". Zostúpili sme po ceste, aby sme sa dostali ku kaplnke, venovanej členom poľovníckého spolku, s názvom Hubertus. Po oddychu sme postúpili úplne ku Dunaju a vyšli na zrúcaninu Röthelstein. Odtiaľ nebolo ďaleko ku vysokej skale so spomienkovou tabuľou. V okolí bolo vidieť následky po obhrýzaní kmeňov stromov bobrami a viacerí preskúmali celé okolie ramena Dunaja. Ďalej sme sa vybrali po cestičkách medzi jednotlivými poliami a ako len bolo možné, najkratším smerom na dedinu Wolfsthal. Potom sme ešte prešľapali cez celú dedinu a za ňou, až ku odbočke na ruinu Pottenburg a ďalej lesom, stále do kopca, až na Königswarte. Tento raz sme diviakov nestretli, možno preto, že sme sa naraz všetci ponáhľali hore a obávali sme sa, aby sme v tme nemuseli hľadať cestu. Vyliezli sme aj na rozhľadňu, kde je kruhový výhľad a bola aj teraz dobrá viditeľnosť. Hovorili sme si, ešte je to ale do Bratislavy riadny kus cesty. Rýchlo dolu a vydali sme sa do dediny Berg širokou pohodlnou cestou. V dedine sme sa nezdržovali a vykročili rezko ku cieľu. Vládla dobrá nálada, že to máme za sebou a už ideme len známymi cestičkami. Snáď nabudúce budeme mať odvahu skúsiť niečo nové a Štefan sa dá presvedčiť, aby to aspoň ešte raz skúsil. Určite môžeme prisľúbiť, že bude mať účasť najmenej ako tento rok.

Kurt Holm

 

Spravodajstvo trnavských turistov

Zimný prechod Považským Inovcom

V sobotu 14.1.2012 pripravil oddiel KST TJ ATOM Jaslovské Bohunice 37. ročník pochodu Jesenným Považským Inovcom.

Štart bol na autobusovej zastávke Bezovec. Pochodu sa zúčastnilo 20 turistov, z nášho oddielu nás bolo 11. Na začiatku pochodu dostali účastníci mapku trasy a občerstvenie (napolitánky). Snehu bolo málo, preto sme išli peši, ukázalo sa však, že asi 1/3 trasy (Bezovec - Podhradie) by sa dala ísť na bežkách. Z parkoviska sme pokračovali cez rekreačné stredisko Bezovec a Skaliny na Topoľčianske Podhradie. Hrad je v rekonštrukcii a je uzavretý. Takisto aj bufet pri vleku bol zatvorený. Pri vleku však bolo aspoň toľko snehu, že deti sa mohli sánkovať. Ďalej sme pokračovali cez Úhrad a Holé brehy na Dolinu. Odtiaľ sme sa cez Veselé vŕšky vrátili na parkovisko k autám. V ohrade na Veselých vŕškoch bol len jeden kôň. Tesne pred parkoviskom nám prebehla cez cestu líška. Na záver dostali účastníci diplom.

Na túre sme mali premenlivé počasie s občasným snežením, občas nám svietilo slnko, také aprílové bláznivé počasie. Fúkal silný vietor, našťastie väčšinu trasy sme boli schovaní v závetrí.

A niekoľko údajov podľa GPS: celkový čas 6:26 h, doba chôdze 5:31 h, doba státia 0:54 h, prejdená vzdialenosť 25,14 km, priemerná rýchlosť pohybu 4,5 km/h.

Všetci boli s akciou spokojní a sľúbili, že o rok prídu znova.

 

Premietanie fotiek z turistických ciest

KST TJ ATOM Jaslovské Bohunice usporiadal dňa 25.1.2012 premietanie filmov a fotografií z turistických ciest. Premietanie bolo určené širokej verejnosti a okrem členov KST TJ ATOM Jaslovské Bohunice sa ho zúčastnili aj členovia ďalších odborov turistiky z Trnavy a aj nečlenovia KST. Stretnutie sa uskutočnilo v učebni Školiaceho a výcvikového strediska v Trnave. Celkovo sa ho zúčastnilo 20 osôb, z KST TJ ATOM bolo 12 osôb. Účastníci dostali občerstvenie.

Na úvod predseda TJ ATOM Jaslovské Bohunice pán Chrapčiak privítal účastníkov. Potom premietol fotografie z oddielových akcií TJ ATOM Jaslovské Bohunice v roku 2011. Martin Škumát premietol fotky zo zájazdu do Nórska. Videli sme množstvo vodopádov a fjordov. Potom nám Vierka Malatinková ukázala fotky z výletu do Medvedej tiesňavy (lavičky, rebríky, vodopády) a z putovania po Jakubovej ceste do Compostely (príroda Pyrenejí, španielske dedinky a mestá). Na záver Igor Fajčík premietol fotky z návštevy západných štátov USA (bizóny, medvede, Yellowstone, Chicago,...). Pri každom premietaní bola aj diskusia. Všetci premietajúci sa zhodli, že v súčasnosti pri digitálnych fotoaparátoch s veľkými kartami je najväčší problém spraviť výber pre divákov - nafotil som vyše 1000 záberov a potom som sa ťažko rozhodovala, či táto alebo táto...

Všetci zúčastnení akciu ocenili a sľúbili ju v budúcnosti propagovať a pritiahnuť ďalších záujemcov o turistiku a cestovanie.

 

Výstup na Klenovú

V sobotu 28.1.2012 pripravili turisti z Dolného Lopašova výstup na Klenovú. Výstup bol hviezdicový so zrazom pri posede pod vrcholom. Z nášho oddielu sme išli 8 z Dolného Lopašova, Peter s Ankou prišli skoro ráno autobusom, ostatní sme prišli autami a o 9:15 sme vyrazili. Pred nami bola veľká skupina domácich, dobehli sme ich pri horárni. Pred výstupom sme sa dohadovali či pôjdeme peši alebo na bežkách. Ivan Šimna nám oznámil, že na bežkách sa nedá ísť. Skutočne, snehová vrstva bola len vo vyšších polohách a aj tam bola cesta rozrytá kolesami áut, takže na bežkách sa nedalo ísť. Výstup bol pohodlný, prevýšenie malé – asi 350 m a aj stúpanie je pozvoľné. Cestou sme debatovali s kamarátmi, testovali domáce ovocné produkty – hruškovica, marhuľovica, slivovica... K posedu sme prišli o 11:30, účastníci sa tam začali schádzať. Dostali sme diplomy. Potom sme sa išli pozrieť ku Klenovskej jaskyni. Bohužiaľ tohto roku netopiere neboli blízko vchodu. Keď sme sa vrátili ku posedu, účastníkov pribudlo. Jedna skupina prišla aj s gitarou. Pri speve sme ešte podebatovali s kamarátmi, ochutnali ich produkty a vyrazili nadol. Po pár metroch sme stretli psí záprah a cyklistov.

Niekoľko údajov GPS: celkový čas 5:42 h, doba pohybu 4:37 h, doba státia 1:05 h, prejdená vzdialenosť 21,92 km, priemerná rýchlosť pohybu 4,7 km/h.

Počasie vyšlo fantasticky – krásne slnečno, teplota pod nulou a bezvetrie. Prejavilo sa to aj na účasti, Ivan: ”Rozdal som 200 diplomov a ľudia stále prichádzajú.”

Z nášho oddielu mi viacerí pred akciou povedali, že keby sme išli na bežkách, tak že by išli. Keď som doma ukázal fotky, tak Nadin komentár: "Ježišmária ako tam bolo pekne, mala som tam ísť aj ja!!!"

 

Prechod Čiernou skalou 11.2.2012

V sobotu 11.2.2012 klub TJ ATOM Jaslovské Bohunice zorganizoval 27. ročník prechodu Čiernou skalou. Jediným organizátorom bol Peter Wagner, ktorý zvládol štart v Smoleniciach a cieľ v Lošonci. Na trase nebola žiadna kontrola. Na 15 km trasu išlo 17 turistov a na 35 km 37 turistov.

Z nášho oddielu (KST TJ ATOM Jaslovské Bohunice) okrem jediného organizátora pochodu šľapalo ďalších 5 turistov. Janko, ktorý naháňa kilometre, vyštartoval skoro ráno a tak upaľoval, že sme ho vôbec nevideli. Štyria v skupine sme s ďalšími kamarátmi išli po trase Smolenice – dolina Hlboče – Jahodník – Čierna skala – Kršlenica – Plavecký Mikuláš (obed v miestnej krčme) – jaskyňa Deravá skala – Klokoč – Rybáreň – Majdán – Lošonec. Cieľ bol v kaviarni u Kováčov, kde nám sponzorsky dali dobrú polievku. Tempo našej skupinky udávala Mirka – išli sme tak rýchlo, aby Mirke nebolo zima. Počasie bolo nádherné, bezvetrie, veľmi chladno, preto Mirka (a s ňou aj my) nasadila ostré tempo. Toto tempo vydržala aj Anka (najstaršia účastníčka). Cestou sme stretli ďalšieho nášho člena Jula, ktorý išiel vlastnú trasu v protismere.

Bol to skutočne krásny deň – slnečno, bezvetrie a veľmi chladno. V Malých Karpatoch je veľmi málo snehu – od poprašku dolu po pár centimetrov na vrcholoch.

A ešte niekoľko údajov z GPS: celkový čas 8:57 h, čas pohybu 7:22 h, doba státia 1:34 h, prešli sme 39,19 km a priemerná rýchlosť pohybu 5,3 km/h. Nebola to teda len taká malá prechádzka, ale všetci sme to zvládli v pohode. Stretli sme mnoho starých kamarátov, podebatili sme, pofotili sa v peknej prírode. Skrátka perfektný oddych. Peter – vďaka za peknú akciu.

Vladimír Chrapčiak
Predseda KST TJ ATOM Jaslovské Bohunice

 

Medzinárodný týždeň turistiky na Valašsku
21. ročník: 8. - 16. 7. 2011

Turistické podujatie "Medzinárodný týždeň turistiky na Valašsku" (MTTV) vstúpilo do povedomia turistov. V roku 2011 sa začalo písať tretie desaťročie jeho existencie. Organizátori z KČT Valašsko Vsetín v spolupráci s ďalšími klubmi KČT oblasti Valašsko Chřiby podujatie naplánovali na termín 8. - 16. júla 2011. Toto bol už 21. ročník.

Hlavní organizátori poskytujú možnosť prenocovania každoročne aj z piatka na sobotu, hoci až sobota je oficiálnym dňom príjazdov účastníkov, registrácie, prípadne aktivít zameraných na plnenie rôznych turistických odznakov alebo absolvovanie mestských okruhov IVV.

Možnosť prenocovania v mieste centra MTTV z piatka na sobotu využíva dosť turistov. Počas MTTV sa turisti môžu zúčastniť ľubovoľného počtu dní a akcií. Dosť účastníkov využilo aj túto možnosť. Niektorí pricestovali z iných podujatí, respektíve pokračovali na iných akciách, to podľa svojich možností voľna a dovoleniek.

Priebeh MTTV 2011

Piatok 8.7.2011

Na mojom pracovisku nastala veľmi vhodná situácia. Zamestnávateľ ma poslal na pravidelné školenie. Školenie skončilo skôr než ako som predpokladal, a tým pádom bolo možné cestovať skorším spojením. Z Bratislavy cestujem vlakom EC na trase Bratislava - Břeclav - Přerov. Tu mám asi hodinu času, a tak sa idem pozrieť do mesta. Z Přerova pokračujem osobným vlakom do Vsetína. Na stanici už bol inštalovaný uvítací transparent. V priestoroch ZŠ Vsetín (sídlo organizačného štábu a ubytovanie na podlahe) organizátori finišujú s prípravou rôznych materiálov pre účastníkov (popis a mapy trás, pečiatkovanie šatňových blokov využitých na rôzne cestovné lístky a vstupenky na zábavu a plávanie).

Pre účastníkov bolo pripravené ubytovanie na podlahe v telocvični a na lôžkach v internátoch, prípadne v hoteloch.

Po ubytovaní sa v telocvični (už tam mám svoje miestečko pravidelného ležoviska) využívam možnosť zaregistrovania sa a zaplatenia účastníckych a ubytovacích poplatkov, ako i cestovných lístkov na naše autobusy a vstupenky na zábavu. Boli mi odovzdané popisy trás a nákres i časové náväznosti (štart, cieľ, odchod spojov, miesta kontrol). Po tejto registračnej povinnosti odchádzam do mesta do kopírovacej služby (zmenšenie plánikov trás, aby mali vhodnú veľkosť pre nalepovanie do vanderbuchu), neskôr navštevujem informačné centrum, samoobslužnú jedáleň a potravinové obchody, zároveň zisťujem čo sa za rok vo Vsetíne pomenilo.

V piatok bolo slnečné počasie s teplotou 29°C.

Sobota 9.7.2011 - Oficiálny deň na príjazd a registráciu účastníkov

Nakoľko svoju registračnú povinnosť som si splnil ešte v piatok, mám pripravený vlastný sobotný program. Ráno cestujem vlakom cez Valašské Meziříčí a Frýdlant nad Ostravicí do Ostravice. Absolvoval som pešiu túru Ostravice - Lysá hora - Malenovice - Frýdlant nad Ostravicí (Lysá hora je najvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, má 1323 m n.m.). Vlakom ešte pokračujem do Frýdku Místku, kde si pozerám mesto. Spiatočná cesta vlakom: Frýdek Místek - Valašské Meziříčí - Vsetín. Prekonal som 30 km a zdolal 800 m prevýšenia. Krásne slnečné počasie, teplota 30°C, fantastické výhľady.

Vo večerných hodinách sa v priestore veľkej sály Kultúrneho domu vo Vsetíne uskutočnilo slávnostné otvorenie MTTV. O kultúrny zážitok sa postarala dlhoročná moderátorka večera (recitovala niekoľko básní) a predstavil sa nám folklórny súbor Vsacan. Svojím príhovorom nás pozdravila aj turistka - starostka Vsetína. Po kultúrnom programe nás predseda organizačného štábu pán Kupka informoval, čo pre účastníkov nachystali. V rámci otvorenia som registroval veľa svojich známych turistov a s viacerými sa aj pozdravil.

Nedeľa 10.7.2011

Oficiálny názov turistických aktivít pre tento deň je "ZAČÍNÁME V MORAVSKÉM BETLÉME". Pre turistov organizátori pripravili 3 trasy:

  1. Frenštát pod Radhoštěm - Tichá - Měrkovice - Hukvaldy - Větrkovice - Kopřivnice - Vanův kámen - Pod Bílou horou - Štramberk Trúba - Šírka - Štrabmerk, žst. (dĺžka trasy 29 km)
  2. Frenštát pod Radhoštěm, žst - Hukvaldy - Kopřivnice (dĺžka trasy 19 km)
  3. Štramberk, žst - Šírka - Štramberk Trúba - Pod Bílou horou - Kopřivnice (dĺžka trasy 9 km).

Výjazd na trasy ako aj návrat bol riešený vlakmi osobnej prepravy. V nedeľu bolo slnečné počasie a teplota okolo 32°C. Občerstvenie na trasách bolo možné aj z prírodných zdrojov (maliny, vtáčnice), občerstvenie za úhradu v rôznych pohostinských zariadeniach. Na dlhších trasách prechádzajúcich cez Hukvaldy bolo možné v obore vidieť vysokú zver (jelene, daniele).

Pondelok 11.7.2011 - ZA SKALNÍMI ÚTVARY VALAŠSKA

Na tento deň boli naplánované 4 možnosti realizovania sa:

  1. Valašská Polanka - Lány - Vrchy - Tanečnice - Úblo - Bratřejov - Klášťov 753 m n.m. (najvyšší bod Vizovických vrchov) - Svěradov - Vaňákovy Paseky - Láz - Čertovy skály - Lidečko - Pulčínske skály -Pulčín - Francova Lhota - Střelenský vrch - Čubův kopec - Střelenský vrch - Střelná (dĺžka 42 km)
  2. Valašská Polanka - Úblo - Láz - Lačnovské skály - Lačnov - Horní Lideč (dĺžka 32 km)
  3. Horní Lideč - Lačnov - Lačnovské skály - Láz - Čertovy skály - Lidečko - Pulčínske skály - Pulčín - Lidečko, žst. (dĺžka 23 km)
  4. Lidečko, žst. - Pulčínske skály - Pulčín - Lidečko, žst. (dĺžka 11 km)

Krásne slnečné počasie, veľa výhľadov. Občerstvenie z prírodných zdrojov: maliny, lesné jahody, vtáčnice, višne, čerešne, mirabelky. Výjazd na trasy a návrat vlakovými spojmi, vo večerných hodinách možnosť plávania v bazéne.

Utorok 12.7.2011 - KYSUCA, KYSUCA

V predošlých ročníkoch MTTV sa pravidelne organizoval autobusový zájazd na Slovensko do blízkeho pohraničia zameraný na pešiu turistiku v okresoch Čadca, Žilina, Považská Bystrica, Ilava, Bytča. V rámci tohto 21. ročníka MTTV sa zájazd uskutočnil do oblasti Kysúc. Ráno sme boli odvezení 3 autobusmi do obce Zákopčie. V miestnej časti U Polievkov nás privítal starosta obce a spoluorganizátori z KST Čadca. Starosta priniesol aj propagačné materiály: pohľadnice, orientačnú mapu obce a leták so stručnou históriou.

Boli pripravené 2 trasy:

  1. Zákopčie, U Polievkov - Pod Jakubovským vrchom - Petránky - Blažková - Chotárny kopec - Črchla - Husárik - chata Tri Kopce (dĺžka 16 km)
  2. Zákopčie, U Rulcov - Petránky - Blažková - U Holých - Husárik - chata Tri Kopce (dĺžka 8 km)

Na chate Tri Kopce sa podával guláš (lístočky sa zakupovali vo Vsetíne). V chate Tri Kopce zástupca KST pre IVV, pán Hromada, poskytol záujemcom pečiatky IVV a za úhradu predával turistické známky a iné suveníry. V popoludňajších hodinách autobusy účastníkov previezli do obce Stará Bystrica, kde si prezreli nový orloj.

V utorok bolo zamračené počasie s teplotou 22°C. Účastníci, ktorí sa nezúčastnili zájazdu, si na utorok urobili vlastný program.

Streda 13.7.2011 - ZA RADHOŠŤSKÝMI ROZHLEDY

Organizátori na stredu nachystali 3 možnosti realizovania sa:

  1. Pustevny -Radhošť - Černá hora - Pod chatou Mir - Horní Paseky - Jahnova studánka - Dolní Paseky - Zubří - Zašová Stračka - Krhová - Helštýn - Valašské Meziříčí, žst. (dĺžka 33 km)
  2. Pustevny - Radhošť - Zašová Stračka - Zašová, ČD (dĺžka 26 km)
  3. Pustevny - Radhošť - Pod chatou Mir - Rožnov pod Radhoštěm, žst. (dĺžka 14 km)

Doprava na štart bola kombináciou vlaku a autobusu., z cieľov doprava vlakmi. Na trasách bolo možné sa občerstviť aj malinami, lesnými jahodami, višňami, čerešňami, vtáčnicami, tradičné občerstvenie v množstve reštauračných a pohostinských zariadení. Počasie slnečné s teplotou 30°C.

Menší poplach medzi turistami spôsobil príchod pána Janča Miloslava, zvaného Pirát, so svojím Kudrnovským tragačom. Tento tragač má mnoho rôznych technických vymožeností (klaksón, osvetlenie čelné, bočné, zadné s bielymi i červenými svetlami, ŠPZ s emisnou i technickou kontrolou, vlajky, kufor, lekárnička, zariadenie prvej pomoci (fľaša s destilátom), spätné zrkadlá, brzdy, nosné popruhy, hlava býka, počas večernej a nočnej jazdy podsvietenie spodku tragača, viacero reflexných plôch). Veľa účastníkov tragač v tomto prevedení videlo po prvý raz v živote. Pán Janča je spoločne s tragačom zapísaný viackrát aj v Guinesovej knihe rekordov (diaľkové jazdy, jazdy so záťažou sudov, osôb, detí a pod.). Kudrnovský tragač sa vo Vsetíne objavil už v pondelok vo večerných hodinách, veľa účastníkov ho však zaregistrovalo až počas dňa v stredu. Viacerí turisti si toto zvláštne vozidlo zvečňujú fotoaparátmi a kamerami. Osobne už som mal možnosť kudrnovský tragač vidieť viackrát.

Štvrtok 14.7.2011 - PRO VODU ZE STŘECHY EVROPY

Na štvrtok sme mali pripravené tieto 4 možnosti:

  1. Bumbálka - prameň Vsetínskej Bečvy - Súkenícká - Třeštík - Vysoká - Benešky - Soláň - Čarták - Vsacká Tanečnice - Ptáčnice - Vsacký Cáb - Putýrka - Nad Dřevojánky - Vsetín (dĺžka 44 km)
  2. Bumbálka - Vsacká Tanečnice - Pod Papradným - Nový Hrozenkov (dĺžka 29 km)
  3. Bumbálka - Soláň - Čarták - Jezerné - Velké Karlovice (dĺžka 23 km)
  4. Bumbálka - sedlo pod Vysokou - Ladův pramen - Velké Karlovice - Leskové (dĺžka 11 km)

Účastníci dvoch dlhých trás na mieste štartovali odvezení autobusom Vsetín - Bumbálka. ďalší mali kombinovanú dopravu vlak a autobus. Doprava z najkratšej trasy bola autobusom, najdlhšia trasa prišla do Vsetína po vlastných, ostatné trasy mali návrat vlakom.

V roku 2011 sa na jeseň uskutočnilo EURORANDO v Španielsku. Španielski organizátori zvolili ako motív "voda". KČT tento motív rozpracoval na "voda zo strechy Európy", pretože na území Českej republiky pramenia potoky a rieky tečúce do Čierneho, Baltického a Severného mora. Počas MTTV sa konal odber vody z prameňa Vsetínskej Bečvy. Tento odber spôsobil menšie problémy. Z dôvodu momentálne slabej výdatnosti prameňa organizátori boli nútení urobiť malú priehradku a až po jej naplnení mohli odber uskutočniť.

Dopoludnia bolo slnečné počasie, popoludní prehánky a búrka, teplota 27°C. Vo večerných hodínách bolo možné plávanie v bazéne.

Piatok 15.7.2011 - A NAKONEC OKOLO VSETÍNA

Na oficiálne posledný deň 21. ročníka MTTV boli pripravené tieto 2 možnosti turistických trás:

  1. Vsetín - Nivy - Lanice - Baťková chlévistka - Kopřivná - Syrákov - Vartovna - Liptál (dĺžka 21 km)
  2. Syrákov - Vartovna - Nezdoby - Vsetín (dĺžka 11 km)

Doprava na štart krátkej trasy a z cieľa dlhej trasy bola riešená autobusom ČSAD. Počasie bolo zamračené s prehánkami.

Viacero turistov už v priebehu piatka cestovalo domov. Každý účastník obdržal odznak pochodu, podľa množstva účastí diplom turistickej akcie MTTV a turisti vychádzajúci z Bumbálky aj diplom EURORANDO odber vody Vsetínska Bečva.

V malej sále Kultúrneho domu Vsetín sa vo večerných hodinách uskutočnilo vyhodnotenie a ukončenie MTTV. Bolo odmenených niekoľko jednotlivcov. Najstarší účastníci: Haas Alexander a Mašek Robert - vraj sú ten istý ročník narodenia. Najmladší boli dvaja päťroční chlapci, jeden z Prahy a druhý z Liptovskej Teplej, pritom na MTTV boli aj dve deti v kočíku. Najviac účastníkov je členom KČT Vyškov. Celkom sa na MTTV zúčastnilo 230 turistov, z toho Česko malo zastúpenie v počte 198, Nemecko 2, Slovensko 30. Počas zábavy sa uskutočnilo aj losovanie tomboly, ceny v tombole tvorili rôzne drobnosti. Na zábave bol pán Haas Alexander parketovým levom.

Počas 21. ročníka MTTV dosť dostali zabrať aj značkári, ktorí vyznačovali trasy vlastným značením. Najviac v rámci "Za Radhošťskými rozhledy", kde vlastné značenie tvorilo približne 70 % dĺžky z celej trasy.

Sobota 16.7.2011 - Odchod účastníkov do svojich domovov

Osobne som si v sobotu ešte prešiel okruh zvaný VSETÍNSKE PANORAMA v dĺžke 16 km za slnečného počasia a teploty 28°C. Domov cestujem vlakom po trase Vsetín - Přerov - Břeclav - Bratislava.

Bratislava, 21.7.2011, Jozef Karovič

 

Jede Kudrna okolo Brna
23. - 25. 9. 2011

Pravidelné turistické podujatie, ktoré je zaradené v medzinárodných kalendároch IML a IVV, sa uskutočnilo v termíne 23. - 25.9.2011. IML - Internationaler March Legue (Medzinárodná pochodnícka liga), IVV - Internationaler Volksport Verband (Ľudový šport pre všetkých).

Priebeh podujatia

Piatok 23.9.2011

Príchod účastníkov, registrácia, ubytovanie sa. Záujemcovia mohli absolvovať podvečerný "Rozmarný kolomaznícky pochod". Trasa bola takáto: Brno, Bystrc - Holedná - Jundrov - Žabovřesky - Špilberk - Brno v dĺžke 12 km a 250 m prevýšenia. Na Špilberku hrala country kapela, bola možná prehliadka Brna z výhliadkovej terasy. Na viacerých miestach v centre Brna bol predávaný burčiak.

Ubytovanie pre členov organizačného štábu, ale aj pre českých turistov bolo v porovnaní s predchádzajúcim rokom na dvoch miestach. Dôvodom tejto zmeny boli stavebné práce na telocvični základnej školy (výmena okien a zateplovanie). Náhradné priestory boli v šatniach rugbyového štadiónu asi 300 m od štartu a cieľa, do ďalších priestorov v lodenici bolo potrebné cestovať električkou 3 zastávky.

Organizačný štáb mal zabezpečené stravovanie v jednej reštaurácii. Nakoľko počas podujatia robím kontrolné stanovištia, tiež som mal stravovacie poukážky. V piatok som bol na večeri. V reštaurácii ma zaskočila cena čapovaného piva 35,- Kč, pritom bežne býva 20 - 25 Kč. V jednom obchodnom reťazci bolo možné zakúpiť pivo v dvojlitrovom balení PET za 33,- Kč. Čiže je veľký rozdiel mať za rovnakú sumu 1 alebo 4 pivá. Pri stravovaní v sobotu a v nedeľu som si v uvedenej reštaurácii pivo už nedal.

V piatok bolo jasné počasie s teplotou okolo 20°C.

Sobota 24.9.2011

Pre turistické putovanie na sobotu sa ponúkali tieto 4 možnosti:

  1. Bystrc - Kniničky - Pod Mniší horou - letisko Medlánky - Medlánecké kopce - Bystrc (dĺžka 10 km)
  2. Bystrc - Kniničky - Pod Mniší horou - Velká Baba - Jinačovice - Pod Sychrovem - Malá Baba - Medlánky - Medlánecké kopce - Bystrc (dĺžka 20 km)
  3. Bystrc - Kniničky - Pod Mniší horou - Velká Baba - Pod Sychrovem - Kuřim - Babí lom - Lelekovice - Česká - Pod Sychrovem - letisko Medlánky - Medlánecké kopce - Bystrc (dĺžka 33 km)
  4. Bystrc - Kniničky - Pod Mniší horou - Velká Baba - Pod Sychrovem - Kuřim - Babí lom - Vranov - Útěchov - Lelekovice - Česká - Pod Sychrovem - letisko Medlánky - Medlánecké kopce - Bystrc (dĺžka 40 km)

Nakoľko počas podujatia "Jede Kudrna okolo Brna" razítkujem účastnícke listy na kontrolnom stanovisku, mám určený harmonogram, ktorý je potrebné dodržať. V sobotu sme boli určení na kontrolné miesto K7 Pod Sychrovem. Ráno mňa a kolegu vyvážajú autom do obce Jinačovice. Odtiaľto ideme po vlastných. Na našom kontrolnom stanovisku je teraz niekoľko možností, kde sa zložiť. Berieme iba označenie kontroly, pečiatku, podložku. Na stanovisku máme byť v čase 7.30 - 16.00 h. Cez naše kontrolné miesto prechádzali okrem 10 km trasy všetky ostatné, z toho dve dlhé dvakrát (tvorili v podstate osmičku).

Niekoľko zážitkov:

Po skončení kontroly ideme spoločne s kolegom pešo do priestoru štartu a cieľa. V sobotu bolo pekné slnečné počasie s teplotou 26°C. Vo večerných hodinách sa v Kultúrnom dome konala turistická zábava.

Nedeľa 25.9.2011

Účastníci si mohli vybrať niektorú z týchto 4 možností:

  1. Bystrc - Vrbovec - Kohoutovice - Vrbovec - Bystrc (dĺžka 10 km)
  2. Bystrc - hrádza priehrady - Rakovec - Ríšova studánka - Obora - Veveří - lávka cez priehradu - Osada - hrádza priehrady - Bystrc (dĺžka 20 km)
  3. Bystrc - hrádza priehrady - Rakovec - Helenčina studánka - Obora - Veveří - Veverská Bitýška - Trnůvka - Nad Rozdrojovicemi - Osada - hrádza priehrady - Bystrc (dĺžka 29 km)
  4. Bystrc - hrádza priehrady - Rakovec - Helenčina studánka - Veverské Kninice - Javůrek - Maršov - Veverská Bitýška - Trnůvka - Nad Rozdrojovicemi - Osada - hrádza priehrady - Bystrc (dĺžka 43 km)

Nedeľa ráno nám na kontrole začína o 6.15 a končí o 11.00 h. Vybavenie kontroly je rovnaké ako v sobotu, len iná pečiatka a naviac turistická trojnožková sedačka. Na kontrolu nás odviezli autom, návrat pešo. Menšie spestrenie spôsobilo niekoľko balónov s posádkou. Pred miestom kontroly bolo schodisko, a tak sme si česky hovoriacich turistov doberali, či majú zrátané schody. Väčšina ich nerátala.

Cez našu kontrolu mali prechádzať iba účastníci trás 20 a viac km. Opäť sa potvrdilo, že nie každý turista vie čítať mapu, prípadne popis trasy. Totiž ináč by nám na kontrolu neprišli turisti 10 km trasy. V nedeľu bolo slnečné počasie, teplota 26°C.

Na tomto turistickom podujatí sa v roku 2011 zúčastnili turisti z 23 krajín v celkovom počte 456 v takomto obsadení: Afganistan 1, Austrália 1, Belgicko 36, Česko 197, Dánsko 9, Fínsko 7, Francúzsko 6, Holandsko 88, Izrael 20, Japonsko 2, Kórea 2, Maďarsko 9, Nemecko 42, Nórsko 6, Poľsko 2, Rakúsko 9, Rusko 6, Slovensko 1, Švajčiarsko 1, Švédsko 1, Taiwan 2, USA 4, Veľká Británia 4.

Bratislava, 30.9.2011, Jozef Karovič

 

Zrnká múdrosti slávnych 7

Šťastie je mozaika zložená z drobných radostí. - Diogenes

Šťastie priateľov získava, nešťastie preveruje. - Seneca ml.

Človek je len vtedy šťastný, pokiaľ nie je šťastný. - J. J. Rousseau

Najšťastnejší je ten, kto má najmenej požiadaviek. - Buddha

Šťastie je ako echo: ohlási sa ti, ale nepríde k tebe. - C. Sylva

Nikto zlý nie je šťastný. - J. D. Juvenal

Kto verí v šťastie, má šťastie. - F. Hebbel

Šťastie neexistuje, sú len šťastní ľudia. - R. de Goumont

Keď je človek v nešťastí, bolí ho aj smiech. - P. Syrus

Šťastie nespočíva v šťastí, ale v jeho dosahovaní. - F. M. Dostojevskij

Nešťastie pociťujeme ako skutočnosť, kým šťastie ako sen. - Voltaire

Kým budeš šťastný, napočítaš veľa priateľov. Keď šťastie odíde, ostaneš sám. - Ovídius

Existuje šťastie, ale ho nepoznáme; aj by sme ho poznali, ale si ho nevieme vážiť. - J. W. Goethe

Šťastie nebýva samo slepé, ale obyčajne oslepuje tých, s ktorými sa spojilo. - Cicero

Niet šťastia bez zabúdania. - A. Maurois

Vidíme ľudí padať z výšky veľkého šťastia pre chyby, ktoré ich tam vyniesli. - La Bruyére

Zo šťastia všetkých sa raduj, nešťastím daj sa dojať. - Seneca

Boh sám je slabý proti miláčikovi Šťasteny. - P. Syrus

Zozbieral Bahuro

 

Zimné výstupy na malokarpatské vrcholy - 15. ročník

Výstup na SALAŠKY (588 m n.m.)
Zemepisné súradnice: 48°45´52,3˝ sev. šírky a 17°46´26,7˝ východ. dĺžky

Odbor turistiky KST VIA DANUBIA Dunajská Streda týmto pozýva všetkých nadšencov zimnej turistiky na jubilejný už 15. ročník tohto verejného podujatia. Tentoraz to bude na najsevernejší vrch Malých Karpát pri Novom Meste nad Váhom.

Dátum konania: 18. 2. 2012 (sobota)

Turistické prístupové trasy:

Výber trasy pre verejnosť je ľubovolný. Prístup až na vrchol nie je vyznačený turistickým značením KST. Do oblasti je možné dostať sa z juhu z Nového Mesta nad Váhom žltým turisticky značeným chodníkom Rudolfa Drozda alebo zeleno značenou trasou z Višňového a Hrušového zo severu. Cesta k vrcholu Salašiek-Troch stolov neďaleko červeno-bielo farbenej veže vysielača vedie nevýraznými lesnými cestami. Túra vyžaduje mať pri sebe mapu, prípadne prístroj GPS a znalosť orientácie podľa týchto pomôcok.

Pre tých, ktorí si netrúfajú sem prísť sami, ale radi by sa zúčastnili, odporúčame pripojiť sa k účastníkom a organizátorom z OKST Via Danubia.

Odovzdávanie Pamätných listov na vrchole Salašiek-Troch stolov sa uskutoční medzi 12:00 – 13:00 h.

Trasa pre členov OKST Via Danubia:

VIŠŇOVÉ, žel.stanica 0,0 km/205 m n.m. - rázcestie pod Vaďovským vrchom 3,2/380 - SALAŠKY-Tri stoly 4,7/588 - okraj lesa nad N.Mestom n.V. - žltá TZT do N.Mesta n.V. - NOVÉ MESTO nad Váhom, žel.stanica 10,1 km/185 m n.m.

Dĺžka trasy: 10,1 km Prevýšenie: 385 m

Pre účastníkov zo smeru od Bratislavy pripájame aj možnosť vlakového spojenia:

Doprava tam: Bratislava, hlavná st., rýchlik Čingov, odchod o 7:57 h., príchod do N. Mesta n.V. o 9:07 h., odchod osobného vlaku do Višňového o 9:17 h., príchod do Višňového o 9:30 h (prípoj z Dunajskej Stredy vlakom o 5:44 s príchodom do BA hl.st. o 6:52).

Doprava späť: Nové Mesto n.V., rýchlik Spišan, odchod o 16:53 h., príchod do Bratislavy, hlavnej st. o 18:03 h (prípoj do DS vlakom z BA hl.st. o 18:51 s príchodom do DS o 20:18).

Upozornenie: Túry sa zúčastňuje každý na vlastnú zodpovednosť. Je potrebné zvážiť svoju telesnú zdatnosť, orientačné schopnosti, výstroj a výzbroj prispôsobiť podmienkam počasia !!

Vedúci akcie: Štefan Nagy, tel. 0908-103 425

 

Pozvánka na februárový diaľkový pochod

25.2.2012 POCHOD PLATCOV DANE 3. ročník
(sobota) TJ Tesla Bratislava

Trasa: pešo: 35 - 50 km
Areál TJ Tesla (Hattalova 12) - Pluhová ulica - Mladá Garda - Biely kríž (pri Palme), resp. Zváračský ústav, v týchto bodoch zmeníme kurz do Malých Karpát. Spôsobom orientačného pochodu si to nasmerujeme na prvú kontrolu (pravdepodobne v Marianke - upresnenie na štarte). Ďalšiu trasu si volí účastník ľubovolne. Cieľ je v areáli TJ Tesla.
Vyhodnotenie nachodených kilometrov sa vykoná v cieli spôsobom ako sa uskutočňuje platba dane (koľko dotyčný prizná). Daňová (kilometrová) kontrola sa nevylučuje. Prevýšenie sa určí v kuchynke (bufete) v Tesle príslušným výškomerom.
Štart: Športový areál TJ Tesla Bratislava, Hattalova 12, 8.00 h - 10.00 h
Cieľ: Športový areál TJ Tesla Bratislava, Hattalova 12, 13.00 h - 18.00 h
Organizačné zabezpečenie:
   Ing. Ivan Nižnan, Mlynarovičova 1, 851 03 Bratislava, tel: 0903-620 653 - vedúci
   Marian Nižnan, Vajnorská 74 - vedúci oddelenia pre styk s klientom
   Ing. Peter Groman - hlavný auditor, kontrolór pochodu

 

Pozvánka na obnovené zimné turistické podujatie
PREDJARNÝ PRECHOD HREBEŇOM VETERLÍNA

Športový klub nevidiacich a slabozrakých športovcov Karpaty Trnava pozývajú širokú turistickú verejnosť na 10. ročník tohto "prerušeného" turistického podujatia.

Termín: sobota, 3. marca 2012
Trasy: 17 km/700 m, 35 km/1000 m
17 km: individuálny výstup na Veterlín, čas stretnutia od 09:00 do 12:00 h (diplom)
35 km: ako trasa 17 km - s diplomom z Veterlína cez Polámané na Starý Plášť (kontrola do 14:00 h) - Majdán - Lošonec - Smolenice
Cieľ: Smolenice, pohostinstvo Kumančík, do 18:00 h
Vedúci: F. Královič, Beethovenova 34, 917 08 Trnava, tel.: 033-5521 992, 0944-359 936

Tešíme sa na Vašu účasť ! Organizátori

 

KALENDÁR

marec 2012 - Malé Karpaty a okolie:

3.3.2012 PREDJARNÝ PRECHOD HREBEŇOM VETERLÍNA 10. ročník
(sobota) Športový klub nevidiacich a slabozrakých športovcov Karpaty Trnava

Trasy: 17 km/700 m, 35 km/1000 m
17 km: individuálny výstup na Veterlín, čas stretnutia od 09:00 do 12:00 h (diplom)
35 km: ako trasa 17 km - s diplomom z Veterlína cez Polámané na Starý Plášť (kontrola do 14:00 h) - Majdán - Lošonec - Smolenice
Cieľ: Smolenice, pohostinstvo Kumančík, do 18:00 h
Vedúci: F. Královič, Beethovenova 34, 917 08 Trnava, tel.: 033-5521 992, 0944-359 936

10.3.2012 ČERVENO - MODRÝ TESLÁCKY OKRUH 30. ročník
(sobota) TJ Tesla Bratislava

Trasa: pešo: 40 km/1100 m
Rača - Zbojnícka studnička - Biely Kríž - Košarisko - Pajštún - Borinka - Marianka - Pekná cesta - Kamzík - areál TJ Tesla
Štart: Bratislava-Rača, kúpalisko Zbojníčka, 7.30 - 8.30 h
Cieľ: areál TJ Tesla Bratislava, do 18.00 h
Vedúci: Ing. Ivan Nižnan, Mlynarovičova 1, 851 03 Bratislava, tel.: 0903-620 653
Marián Nižnan, Vajnorská 74, 831 03 Bratislava

17.3.2012 MALÝ MALOKARPATSKÝ FUČIAK - memoriál Ruda Korčeka 27. ročník
(sobota) KT Lokomotíva Bratislava

Trasa: pešo: 35 km/1400 m
Rača - Hrubý Drieňovec - Pajštún - Biely Kríž - Rača
Štart: Bratislava-Rača, nám.Hrdinov, 7.00 - 8.00 h
Cieľ: Biely Kríž, 13.00 - 15.00 h
Vedúci: Jindrich Racek, Slatinská 30, 821 07 Bratislava, tel.: 02-4524 2578

24.3.2012 JARNÁ PRECHÁDZKA ZÁŽITKOVOU TRASOU ING.VRATISLAVA SCHAALA
(sobota) KST Holíč

Trasa: Holíč, Dom turistiky - Kátlovské ramená - Holíč
Štart: Holíč, Dom turistiky, Kátlovská 33, 9.00 h
Vedúci: Ing.Jozef Vlčej, Márie Terézie 55, 908 51 Holíč, tel: 0903-785 516,
email: vlcej[zavináč]ehs.sk

24.3.2012 JARNÁ 35-KA 38. ročník
(sobota) KST Limba turist Bratislava

Trasa: 35 km/900 m, 22 km/600 m, 15 km/400 m
35 km: Svätý Jur - Košarisko - Pajštún - Borinka - Marianka - Kačín - Partizánska lúka
22 km: Svätý Jur - Košarisko - Pajštún - Borinka - Marianka - Záhorská Bystrica
15 km: Svätý Jur - Biely Kríž - Rača
Štart: Svätý Jur, žel.st., 6.30 - 9.00 h
Vedúci: Ing. Kurt Holm, Horná 3, 831 52 Bratislava, tel.: 0911-741 118
e-mail: kurt1943.holm[zavináč]gmail.com

31.3.2012 POCHOD OSLOBODENIA TRNAVY 35. ročník
(sobota) KST Slovšpost Trnava

Trasy: pešo: 35 km/800 m, 10 km
35 km: Buková, žel.zast. - Rozbehy - Buková, priehrada - Brezinky - Plavecký Mikuláš - Čierna skala - Jahodník - Driny - križovatka M a Ž - reštaurácia KaH Smolenice
10 km: Smolenice, reštaurácia KaH - dolina Hlboče - Smolenický zámok - Smolenice, reštaurácia KaH
Štart: 35 km: Buková, žel.zast., podľa prích.vlakov, max. do 8.00 h
10 km: Smolenice, reštaurácia KaH, 10.30 - 11.00 h
Cieľ: Smolenice, reštaurácia KaH, do 17.00 h
Vedúci: Ing. Juraj Ondrušek, Botanická 5636/24, 917 08 Trnava
tel. z.: 033-531 4556, mobil: 0905-634 104
email: ondrusek.juraj[zavináč]kst-slovsport.sk, ondrusek.juraj[zavináč]javys.sk


Mesačník MALOKARPATSKÝ DIAĽKOPLAZ vychádza ako zborník nezávislých prispievateľov s turistickou tématikou oblasti Malých Karpát a okolia, zameranou prevažne na diaľkovú pešiu turistiku. Za obsahovú náplň zodpovedá autor príspevku. Príspevky adresujte Pavlovi Šoulovi, prípadne iným osobám, ktoré bývajú s ním v kontakte, priamo na diaľkových pochodoch organizovaných v Malých Karpatoch a okolí. Technická realizácia tohoto čísla: príprava textových podkladov - Pavol Šoula a autori príspevkov, konečná úprava textu a príprava obrazovej náplne - Pavol Šoula, distribúcia - Peter Obdržálek, Ľudovít Bahurinský. Kontakt - elektronická pošta: soula[zavináč]elf.stuba.sk. V elektronickej forme môžete časopis nájsť na internetovej adrese http://www.elf.stuba.sk/~soula/mkd.