DIŠTANČNÉ BAKALÁRSKE ŠTÚDIUM A DIŠTANČNÉ VZDELÁVANIE NA FEI STU
Anotácie predmetov
bakalárskeho štúdia uskutočňovaného dištančnou metódou vzdelávania v študijnom odbore ESI
1. nominálny ročník
(Anotácie ostatných predmetov možno získať na PGO FEI STU)
Úvod do štúdia
Ciele dištančného vzdelávania. Metódy a formy dištančného vzdelávania. Využívanie internetu. Normy a predpisy v elektrotechnike a elektroenergetike. Vybrané problémy štúdia odboru. Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci na elektrických zariadeniach . Manažment kvality.
Matematika 1
Polynómy a racionálne funkcie. Eliminačné metódy riešenia systémov lineárnych rovníc. Maticový počet. Determinanty. Vektorový počet. Analytická geometria v priestore. Diferenciálny počet reálnej funkcie jednej reálnej premennej.
Technická dokumentácia a CAD
Elektrotechnické značky. Kreslenie elektrotechnických schém. Používanie programového systému ORCAD. Pravouhlé zobrazovanie telies v technickej dokumentácii, Kótovanie, tolerovanie, lícovanie. Tvorba technickej dokumentácie mechanických častí elektrotechnických zariadení. Používanie programového systému AUTOCAD na tvorbu technickej dokumentácie.
Ekonómia
Vymedzenie trhovej ekonomiky. Základne subjekty a vzťahy mikroekonomiky. Podnik a podnikanie v trhovej ekonomike. Transformačný proces, hospodárenie a riadenie podniku. Základné makroekonomické pojmy. Ekonomický rast, inflácia a nezamestnanosť. Hospodárska politika. Medzinárodné ekonomické vzťahy.
Matematika 2
Integrálny počet reálnej funkcie jednej reálnej premennej. Numerické metódy pre výpočet určitých integrálov. Vybrané partie z diferenciálnych rovníc. Separácia premenných. Lineárna diferenciálna rovnica 1.rádu. Lineárne dif.rovnice 2.rádu s konštantnými koeficientami. Numerické riešenie Cauchyho úlohy y' = f(x,y).
Fyzika 1
Vektorový počet. Kinematika a dynamika hmotného bodu. Dynamika sústavy hmotných bodov a telesa vrátane rotačných pohybov. Kmitanie a základy vlnenia. Hydromechanika. Kinetická teória plynov a termodynamika .
Informatika 1
Základné princípy činnosti číslicových počítačov. Koncepcia číslicového počítača, zobrazenie informácie v počítači, základy číslicových obvodov, koncepcia procesora, inštrukčný súbor, hierarchické usporiadanie pamäti, vstupno-výstupné prenosy a zariadenia, osobné počítače a počítačové siete.
Elektrické obvody 1
Základné pojmy z teórie elektrických obvodov, topológia EO, metódy analýzy, princípy, poučky, energia, výkon. Analýza lineárnych EO v stacionárnom stave. Základy analýzy nelin. EO. Lineárne EO v harmonickom ustálenom stave, analýza komplexným počtom, výkon, rezonančné obvody.
Elektrotechnické materiály
Základné vlastnosti a technológie elektrotechnických materiálov (polovodivých, dielektrických izolačných, vodivých a magnetických). Fyzikálna podstata dejov, odohrávajúcich sa v materiáloch pod vplyvom rozličných vonkajších činiteľov (elektromagnetické pole, teplo, tlak a pod.) so zameraním na ich využitie v silnoprúdových a elektronických zariadeniach. Hraničné kritériá pre použitie materiálov z hľadiska životnosti a spoľahlivosti výrobkov.
Meranie elektrických a neelektrických veličín
Cieľom predmetu je naučiť študentov analyzovať možnosti vybraných analógových a číslicových meracích zariadení a prístrojov, poznať a aplikovať vybrané metódy merania elektrických a neelektrických veličín, spracovať a interpretovať výsledky merania, získať základné poznatky o automatizovaných meracích systémoch. Elektromagnetická kompatibilita elektronických zariadení.
S p ä ť