Prva slovenska WWW-stranka o EMS

Táto stránka vznikla ako súčasť záverečnej práce štúdia

"Smernice a normy EÚ pre elektrotechniku,
energetiku a riadiace systémy"

organizovaného za podpory "Fondu rozvoja ľudských zdrojov"

Štúdium prebehlo v niekoľkých kurzoch v rámci programu Phare



V období február až apríl 1997 štúdium zabezpečovala

Slovenská technická univerzita v Bratislave
FAKULTA ELEKTROTECHNIKY A INFORMATIKY
Ilkovičova 3, 812 19 Bratislava


Predkladateľ témy záverečnej práce:         doc. Ing. Peter Šimunek, CSc., Katedra elektroenergetiky FEI STU, Bratislava

Autor záverečnej práce:        Ľuboš Mjartan
Téma záverečnej práce:        Návrh WWW stránky s problematikou ISO 14 000


   Ak má v súčasnosti niekto záujem o informácie z oblasti životného prostredia, zlepšenie kvality životného prostredia, ochrany ľudského zdravia, alebo konkrétne o informácie o normách radu ISO 14 000, tak Internet je jednou z možností ako sa k nim dá pomerne jednoducho dostať.

   Ak vás zaujíma Enevironmentálny Mamažérsky Systém (EMS) podľa súboru noriem ISO 14 000, doména "sk" Vás asi neuspokojí. Nie je nám známe, že by boli marci a apríli 1997 v slovenčine dostupné informácie na Internete o tejto norme.

   Ak ovládate angličtinu, môžete využiť niektorý s vyhľadávačov, ktoré sú dostupné na Internete. Sú to napr. AltaVista na adrese www.altavista.com a Infoseek na adrese www.infoseek.com. Obsluha takéhoto vyhľadávača je tiež jednoduchá. Stačí zadať názov, slovo, znak, číslo, alebo. to čo vystihuje váš záujem a o čom by ste sa chceli dozvedieť viac. Vyhľadávač vám poskytne množstvo internetovských adries týkajúcich sa danej problematiky a stačí na ne iba kliknúť myšou.

   Na Slovensku sa už tiež objavili vyhľadávače založené na tom istom princípe. Majú výhodu, že sú v slovenčine (http://www.zoznam.sk), alebo aj v češtine (http://www.seznam.cz). Odvolávky na žiadané informácie sú tiež v týchto jazykoch.

   Informácie o medzinárodnej norme ISO 14 000 sú k dipozícii napr. na adresách:
http://www.iso.14001.com
http://www.iso14000.com/guide1.html
http://www.rfweston.com/sd/iso.htm
http://www.jackle.com/iso14001.html
http://www.envirocom.com/standards/iso/14001/
http://www.ringier.cz/tt/tt39/metrolog.html
http://www.iso.ch/cate/d26258.html.


Niekoľko stručných informácií:

   Súbor medzinárodných noriem ISO 14000 je zameraný na vytvorenie novej kvality v systémoch riadenia, a to riadenia zameraného na skvalitnenie životného prostredia v systémoch environmentálneho manažérstva EMS. Nestanovujú sa pritom špecifické kritériá pre životné prostredie, ale požaduje od organizácie, aby formulovala svoju politiku a ciele v oblasti životného prostredia a zároveň zohľadnila svoje významné vplyvy na životné prostredie.

   Ide najmä o tie aspekty, ktoré organizácia môže sama kontrolovať a na ktoré môže svojou činnosťou pôsobiť.

Aplikovateľnosť je hlavne u organizácií, ktoré si želajú aspoň jednu z uvedených možností:



   Predpokladá sa, že všetky prvky špecifikované v norme bude možné zabudovať do systému environmentálneho manažérstva. Rozsah ich aplikovateľnosti bude závisieť od faktorov ako je politika ŽP danej organizácie, druh aktivít a podmienky, v ktorých daná organizácia pracuje.

   Systém environmentálneho manažérstva zavádza poriadok a dôslednosť do snáh organizácie zaoberať sa environmentálnymi problémami tým, že identifikuje rozmiestnenie zdrojov, rozdeľuje zodpovednosti a neustále vyhodnocuje prax, postupy a procesy.

   EMS má zásadný význam pre schopnosť organizácie predvídať environmentálne ciele, dosiahnuť ich a zabezpečiť, aby boli neustále plnené vlastné národné a medzinárodné požiadavky.
   EMS má tvoriť neoddeliteľnú súčasť celkového systému riadenia organizácie. Projekty EMS predstavujú nekončiaci a interaktívny proces.

   Ak má organizácia zavedený EMS, môže jej to pomôcť získať dôveru verejnosti i rôznych záujmových skupín napr. tým, že:
   Organizácia, ktorá zavádza EMS môže dosiahnuť aj významné výhody voči konkurencii. Zavedením EMS sa dajú dosiahnuť ekonomické prínosy. Tie by mali byť určené tak, aby sa mohlo záujmovým skupinám a zvlášť akcionárom ukázať, aké hodnoty prináša organizácii dobré environmentálne orientované vedenie. Organizácii to poskytuje príležitosť prepojiť environmentálne ciele s cieľovými hodnotami špecifických výsledkov hospodárenia a tým zabezpečiť, aby boli zdroje tam, kde dajú najväčší úžitok ako vo finančnom vyjadrení, tak i z hľadiska environmentalistiky.
STRÁNKA SA BUDE POSTUPNE VYVÍJAŤ A DOPĹŇAŤ ...


Dakujeme Vám, že ste sa stali -tou návštevou tejto stránky.
© pseek, 1997
Posledna zmena: 17. 4. 1997